Hoci teplé dni prinášajú veľa benefitov, jednou z ich nevýhod je hojný výskyt bodavého hmyzu. Kamkoľvek sa pohnete, niečo okolo vás bzučí. Nepríjemné je to najmä večer, keď kvôli hmyzu nemôžete spať alebo sa ráno zobúdzate s nepeknými červenými škvrnami. Ako postupovať bezprostredne po uštipnutí, aby nám naňho neostala nepekná pamiatka či spomienka?
Ako na nevítaných posteľových spoločníkov
Uštipnutia hmyzom patria medzi úplne bežné zranenia, ktoré obvykle sprevádzajú opuchy a nepríjemne svrbiace začervenané rany. V tom horšom prípade však môže dôjsť aj k silnej alergickej reakcii, preto je dobré vedieť, čo máte urobiť bezprostredne po uštipnutí, ak ste alergik. Okrem komárov, ôs a včiel vás môžu pohrýzť aj drobnejšie zvieratká, a to ploštice či blchy. Rany po takýchto uštipnutiach je najlepšie umyť mydlom a vodou, priložiť na miesto studený obklad a potom ošetriť pomocou prípravkov po bodnutí hmyzom, medzi ktoré patria napríklad rôzne hojivé gély či propolisové tinktúry. Pri silnejšej reakcii je možné podať aj voľne dostupné antihistaminiká vo forme tabliet.
Protivné, ale nie nebezpečné komáre
Poštípanie od komára zvyčajne máva iba miernu reakciu a zaobíde sa bez väčších komplikácií. Rana väčšinou sčervenie, objaví sa malý pupienok s veľkosťou okolo jedného centimetra a okolie vpichu začne nepríjemne svrbieť alebo páliť. U zdravého človeka tieto problémy počas pár dní odznejú, citlivejším jedincom však môže takýto štípanec od komára spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa prejaví vznikom opuchov, zápalom lymfatických ciev, výsevom žihľavky po celom tele, zdurením uzlín a celkovou slabosťou. Bežné štípance od komárov nie je potrebné nijako špeciálne liečiť. Ak sa však svrbenie nedá zniesť, mali by ste rany umyť mydlom a vodou, priložiť na ne chladivý obklad a ošetriť ich aj pomocou bežne dostupných lokálnych antihistaminík. Pomáha tiež levanduľový olej alebo Fenistil.
Pozor na anafylaktický šok
Asi najnebezpečnejšie z hmyzu, čo sa možnej alergickej reakcie týka, sú včely, osy a sršne. Akonáhle totiž dôjde k ich bodnutiu, tento drobný hmyz do ľudského tela vypustí jed, ktorý je zodpovedný za bolestivú reakciu. Okrem silnej bolesti v mieste vpichu môže dôjsť aj k začervenaniu, svrbeniu, výsevu žihľavky alebo vzniku menších či väčších opuchov. V takomto prípade opäť môžete miesto vpichu ošetriť pomocou chladivej masti alebo voľne predajných antihistaminík. V prípade alergie na tento jed však dochádza aj k opuchom hrdla, nevoľnosti, zrýchlenému pulzu a prudkému poklesu krvného tlaku. Dostaviť sa môže tiež veľmi nebezpečný anafylaktický šok až zástava srdca. V takomto prípade vám už žiadne antihistaminiká či prípravky na zmiernenie opuchu nepomôžu – je potrebné pacientovi aplikovať adrenalín, ktorý by alergici mali mať vždy pri sebe v podobe injekčného pera. Pri anafylaktickom šoku či spomínanej zástave srdca je nutné privolať lekársku pomoc.