Kúpa autosedačky nie je všetko – viete, ako ju správne používať?

Podľa britského prieskumu až dve tretiny používateľov používajú detské autosedačky nesprávne. Možno si poviete, že ak už autosedačku máte, je to vždy lepšie, ako ju nemať vôbec – ale nie je to tak celkom pravda. V prípade nehody môže mať akákoľvek chyba vážne následky. Naopak, ak používate sedačku správne, znižuje riziko zranení až o 90 %. Čo je teda správne a čo nesprávne používanie?

Kúpa autosedačky nie je všetko – viete, ako ju správne používať?
(zdroj: unsplash.com)

Dieťa je v najväčšom bezpečí za spolujazdcom

Zabudnite na to, že o veľkosti alebo type autosedačky rozhoduje vek vášho dieťaťa. V skutočnosti je to výška a hmotnosť. Ideálne je, ak dieťa prejde počas svojho rastu tromi autosedačkami – vajíčkom, autosedačkou do 105 cm a autosedačkou od 100 do 150 cm.

Dieťa na predné sedadlo nepatrí. Áno, predné sedadlo síce umožňuje pripútať autosedačku, ale malo by sa používať len vo výnimočných prípadoch. V takých prípadoch ešte nezabudnite deaktivovať airbag. Najbezpečnejšie miesto pre sedačku a celkovo je za spolujazdcom. Štatisticky je to aj najmenej zasiahnuté miesto v aute v prípade nehody.

Ak sa v problematike autosedačiek až tak neorientujete, pozrite si aj naše tipy, ako vybrať autosedačku, ktoré vám detailnejšie pomôžu vybrať takú, akú práve vaše dieťa potrebuje.

Čo najdlhšie držte sedačku v protismere

Nasleduje pripevnenie autosedačky. Samozrejme, pred jej inštaláciou si pozorne prečítajte návod na obsluhu a zapútanie do auta. Najjednoduchšou metódou je v súčasnosti systém Isofix. Ak vaša autosedačka vyžaduje inštaláciu pomocou pásov, uistite sa, že pás prechádza slučkami správne.

Ak slabo dotiahnete popruhy, deti sa z nich môžu cielene vyvliecť. Mali by byť preto pevne utiahnuté a tesne priliehať k telu. Zistíte to tak, že ich nebudete vedieť zalomiť.

V prípade nehody, kde dôjde k čelnému nárazu, krk dieťaťa neunesie váhu jeho hlavy a je obrovskou rýchlosťou vymrštená smerom dopredu. Práve preto je najlepšie čo najdlhšie používať sedačku orientovanú v protismere jazdy, kde bude dieťa pri nehode len zatlačené do sedačky.

Ak váhate, ktorú značku alebo typ autosedačky kúpiť, odporúčame pozrieť si najlepšie autosedačky podľa rodičov, kde na základe recenzií reálnych ľudí uvidíte, čo je v praxi najviac a najlepšie používané.

Bunda do sedačky nepatrí

Hoci máte pocit, že jeden-dva kilometre z domu do školy v pohode prejdete aj bez autosedačky, je to práve jedna z mnohých chýb – nešťastie sa môže stať aj za rohom. Nerobte výnimky s používaním autosedačky ani na krátke vzdialenosti.

Počas zimy je jedným z najťažšie dodržateľných pravidiel žiadna bunda. Deti by v autosedačke nemali byť v bunde, najmä, ak majú ešte aj vnútornú klzkú podšívku. Do vajíčka môžete používať v zime špeciálne zavinovačky alebo deku, prípadne vyhrejte auto dopredu, ak v ňom máte nezávislé kúrenie.

Všetko, čo je v aute voľne položené, môže byť v prípade nehody vražedným predmetom. Môžu to byť aj drobnosti ako kľúče, mobil alebo tablet, ale aj nezabezpečený náklad v kufri.

A na záver ešte jedno zlaté pravidlo: ak sa už stane nehoda, nikdy nevyberajte dieťa z autosedačky (len v extrémnych situáciách, kedy hrozí napríklad na diaľnici náraz iného vozidla). Počkajte na záchranárov, prípadne vyberte dieťa aj s autosedačkou.

Pre zdravý a bezpečný vývoj dieťaťa nie je dôležitá len autosedačka – akonáhle z nej vyjde, potrebujete, aby malo na nohách aj zdravú obuv. Pozrite si, aká je najlepšie zdravá obuv pre deti a postarajte sa o svoj prírastok aj v tomto smere.